Ivan Rezek

*8. 6. 1943 - †31. 1. 2017

Krasobruslařský život Ivana Rezka je po celou dobu spjatý s TJ STADION BRNO (před rokem 1966 pod jinými názvy)

Ivan Rezek - krasobruslař

Jako závodník působil v sólových kategoriích, později závodil i v tanečních párech. Nejvýznamnější je však jeho role trenéra.

Sportovní škola mládeže v Brně, rok 1952. Ivan Rezek ve spodní řadě druhý zprava
Sportovní škola mládeže v Brně, rok 1952. Ivan Rezek ve spodní řadě druhý zprava

Ivan Rezek - trenér tanečních párů

Pod jeho vedením sbíraly mistrovské republikové tituly nebo kvalitní umístění na mezinárodních závodech taneční páry, např. Anna Pisánská - Jiří Musil, Eva Štolfová - Jan Barták nebo Jana Kašpárková - Pavel Laurenčík. Posledním tanečním párem, který v TJ STADION BRNO vedl společně s Gabrielou Hrázskou, byla Kamila Hájková - David Vincour, kteří se v letech 2006 - 2010 pravidelně umísťovali na 1. místě v ČR a účastnili se vrcholných světových akcí, vč. ZOH.

Anna Pisanská - Jiří Musil
Anna Pisanská - Jiří Musil
Kamila Hájková - David Vincour
Kamila Hájková - David Vincour

Ivan Rezek - trenér sportovních dvojic

Od sedmdesátých let 20. století zaznamenávaly sportovní dvojice TJ STADION BRNO významné výsledky. Pod vedením Ivana Rezka vyrostli sourozenci Spiegelovi, sportovní dvojice Bláhová - Feňo, Knappová - Novotný, Kovaříková - Novotný i Beránková - Dlabola.

Ivan Rezek - trenér sportovních dvojic

Nejúspěšnější sportovní dvojicí v československé i české historii byli Radka Kovaříková - René Novotný. V roce 1995 získali v anglickém Birminghamu titul mistrů světa. Jsou rovněž dvojnásobní mistři světa ve sportovních dvojicích mezi profesionály v letech 1995 a 1997. Úspěšné byly i jejich společné starty na předcházejících ME, MS i ZOH v letech 1990 až 1995 (např. 2. místo na MS 1992 v Oaklandu, 2. místo na ME 1995 v Dortmundu). Na ZOH v Albertville roku 1992 obsadila dvojice 4. místo, o dva roky později na ZOH v Lillehammeru 6. místo. Dvojice trénovala dlouhá léta pod vedením Ivana Rezka, později spolupracovala s ruskou trenérkou Irinou Rodninovou. Kovaříková byla pro Novotného čtvrtou partnerkou, předtím tvořil sportovní dvojici postupně s Ingrid Ženatou, Janou Havlovou a Lenkou Knapovou.

Kateřina Beránková - Otto Dlabola
Kateřina Beránková - Otto Dlabola
Radka Kovaříková - Renné Novotný
Radka Kovaříková - Renné Novotný

V posledních letech se Ivan Rezek podílel na tréninkovém procesu české reprezentantky Elišky Březinové.

Ivan Rezek - osobnost

Jako významná brněnská osobnost v oblasti sportu byl dlouholetým členem komise, která rozhodovala o ocenění nejlepších brněnských sportovců. Ve své kariéře také např. vedl Sportovní centrum mládeže při TJ STADION BRNO, působil jako trenér v zahraničí (Itálie, Rakousko).
Vystudovanému oboru (letecké inženýrství) se sice nevěnoval, ale s čísly uměl zacházet velmi bravurně. Nový systém hodnocení v krasobruslení mu proto "sednul" a dokázal na něj při přípravě svých svěřenců velmi dobře reagovat a využívat jej.
Krasobruslení však nebyla jediná náplň jeho života. Závodně hrál tenis a přátelé také vzpomínají, že dobře hrál na klavír.
Jeho životní partnerky pochází také z krasobruslařské rodiny. Se svoji první ženou krasobruslařskou trenérkou Alenou Knothovou (roz. Matysovou) mají syna Michala. Druhou ženou mu byla krasobruslařská rozhodčí i trenérka Pavla Rezková (+ 2014), spolu mají syna Martina a společně vychovávali syna od Pavly Jana.


Ivan Rezek s předsedkyní TJ Kateřinou Beránkovou (březen 2016)
Ivan Rezek s předsedkyní TJ Kateřinou Beránkovou (březen 2016)