Zhodnocení úspěšnosti sportovců TJ Stadion Brno v závodní sezóně 2015/2016

16.06.2016 10:34

Oddíl TJ Stadion Brno registroval na začátku závodní sezony 2015/2016 téměř 100 závodníků rozdělených do různých věkových kategorií, různých krasobruslařských disciplín a výkonnostních úrovní. 

 

Mezi krasobruslařskou špičku našeho oddílu patřili v závodní sezóně zejména seniorští reprezentanti Michal Březina a jeho sestra Eliška Březinová. Postarali se o sbírku zlatých medailí na MČR pro rok 2016, které se konalo na konci roku 2015 v Třinci v rámci společného česko-slovensko-polsko-maďarského mistrovství. Michal Březina obhájil domácí titul a šampionát vyhrál s výrazným bodovým náskokem před ostatními ze soutěžního pole. Eliška Březinová vybojovala mezi ženami již svůj čtvrtý domácí titul. Mistrovství se zúčastnili rovněž naši další reprezentanti, věkem ještě junioři, Petr Kotlařík, který vybojoval v silné konkurenci bronz a Natálie Kratěnová, která obsadila při své seniorské premiéře 6. místo. Březinovi se díky domácím titulům pro rok 2016 nominovali na evropský šampionát, který se uskutečnil na konci ledna v Bratislavě. 

 

Michal Březina v úvodu sezony absolvoval několik mezinárodních závodů, aby prověřil svou sportovní připravenost. Na mezinárodním závodě Lombardia Trophy v Miláně obsadil 2. místo, na závodě Nebelhorn Trophy 2015 v německém Oberstdorfu 6. místo. Zúčastnil se také tradičního závodu Cup of Nice, kde skončil čtvrtý, a dalšího závodu ze seriálu Challenge Series ISU Finlandia Trophy v Espoo, na němž obsadil 5. místo. Při svém prvním startu v seriálu Grand Prix na Kanadské brusli obsadil celkové osmé místo a získal hodnocení 218,58 bodu. Bohužel se mu nepodařilo udržet páté místo z krátkého programu, či ještě dosáhnout zlepšení v umístění, ale naopak si o tři příčky pohoršil. Na další soutěži ze seriálu Grand Prix 2015 NHK Trophy v japonském Naganu byl po krátkém programu pátý, ale po volné jízdě klesl na celkové sedmé místo. V druhé polovině závodní sezony se Březina zúčastnil mezinárodního závodu Hellmut Seibt Memorial ve Vídni, kde obsadil 2. místo. Na lednovém evropském šampionátu v Bratislavě byl Michal Březina ve velmi dobré formě, avšak štěstí mu nepřálo. Michalův útok na medaili ve volné jízdě nevyšel a skončil celkově desátý. Útěchou tak rozhodně byla "malá" bronzová medaile, kterou získal po krátkém programu. O několik týdnů později se představil Březina na MS v americkém Bostonu. Do soutěže vstoupil jedenáctým místem po krátkém programu a toto umístění po volných jízdách vytáhl až do elitní desítky. Deváté místo tak bylo na světovém šampionátu velmi kvalitním výsledkem. V dubnu se Březina zúčastnil soutěže týmů 2016 Kosé Team Challenge Cup v americkém městě Spokane ve státě Washington. Společně s dalšími reprezentanty byl v týmu Evropy. 

 

Eliška Březinová se stejně jako její bratr zúčastnila svého prvního závodu v sezoně v Miláně. Na mezinárodním závodě Lombardia Trophy obsadila 11. místo. Na dalším závodě Ondrej Nepela Trophy 2015 v Bratislavě skončila celkově dvanáctá, na soutěži ze seriálu Challenge Series ISU Finlandia Trophy v Espoo obsadila 14. místo. Úspěch zaznamenala Březinová na mezinárodním závodě Santa Claus Cup 2015 v Budapešti. Prvenství ji patřilo po krátkém programu i po volné jízdě a její výkon byl víceméně bezchybný. V celkovém hodnocení získala 145,47 bodu, což je její osobní rekord. Zúčastnila se rovněž domácích závodů v rámci Českého poháru. Na Velké ceně Brna i Velké ceně Ostravy zvítězila. Body do světového žebříčku sbírala Březinová také na mezinárodním závodě Hellmut Seibt Memorial ve Vídni, kde skončila sedmá. Na evropském šampionátu v Bratislavě měla Eliška Březinová soutěž velmi dobře "rozjetou", avšak ve volných jízdách stejně jako jejímu bratrovi štěstěna nepřála. Březinová v koutku duše věřila v útok na první desítku, ale předvedený výkon ve volné jízdě nakonec stačil na celkové 23. místo. Na mistrovství světa v Bostonu obsadila po krátkém programu 29. místo a do soutěže volných jízd nepostoupila. Od postupové čtyřiadvacítky dělilo Březinovou 2,11 bodu. Body ztratila ve druhé polovině jízdy při nečistém dopadu po dvojitém axelu a v závěrečné piruetě. Předtím naopak předvedla zdařilou kombinaci trojitého flipu s dvojitým toeloopem i trojitého lutza z kroků. 

 

Mezi seniorkami máme v oddíle novou závodnici, Briannu Brazee, která na domácích soutěžích v Ostravě a v Orlové obsadila vždy druhé místo. Brazee suverénně zvítězila na únorovém Přeboru ČR seniorek v Plzni, a to v krátkém programu i ve volné jízdě. Získala 103,90 bodu v celkovém hodnocení.

 

Juniorský závodník Petr Kotlařík zahájil svou sezónu na prestižním krasobruslařském závodě ze série juniorské Grand Prix, který se konal v Bratislavě. V konečném výsledku se dostal na desátou příčku a do top desítky, což je bezesporu úspěchem. Poté absolvoval několik mezinárodních závodů, přičemž zvítězit se mu podařilo na juniorském závodě Lombardia Trophy v Miláně. Své síly zde poměřilo třináct závodníků a právě Kotlařík vyšel z těchto bojů nejúspěšněji. Již po krátkém programu mu patřilo 2. místo, ale po úspěšně odjeté volné jízdě to znamenalo posun na nejvyšší medailový stupínek. Také na mezinárodní soutěži ve francouzském středomořském letovisku Nice (Internation Cup of Nice 2015) v soutěži juniorů získal cennou bronzovou medaili. Na svém druhém závodě ze série JGP, který se konal v Záhřebu, obsadil velmi dobré 9. místo. Vrcholem sezony bylo pro Kotlaříka únorové mistrovsví republiky juniorů v Plzni, na němž získal medaili v barvě stříbra. Po bezchybném krátkém programu, mohl přemýšlet o útoku na kov nejcennější, ale bohužel nevyšla volná jízda, po které byl čtvrtý. V celkovém hodnocení získal 152,65 bodu a udržel výborné druhé místo. Na mezinárodním závodě Bavarian Open v německém Oberstdorfu obsadil Kotlařík 7. místo, na závodě Hellmut Seibt Memorial ve Vídni 5. místo.

 

Juniorka Natálie Kratěnová se zúčastnila mezinárodního závodu Leo Scheu Memorial 2015 v Grazu, na kterém obsadila ve velmi početném startovním poli v celkovém hodnocení 18. místo. Po krátkém programu byla osmnáctá, volnou jízdu měla hodnocenu jako patnáctou nejlepší. Zúčastnila se také mezinárodní soutěže NRW Trophy v německém Dortmundu, kde obsadila 14. místo. Krátký program se Kratěnové zcela nevydařil a do volných jízd tak nastupovala z 21. místa. Ve volné jízdě však zabojovala a rozhodčí její program ohodnotili jako dvanáctý nejlepší a pro Kratěnovou to znamenal posun na 14. místo. V rámci domácích závodů vybojovala na VC Brna stříbro, v Ostravě na Velké ceně obsadila 4. příčku. Na MČR juniorů v Plzni unikla Kratěnové bohužel těsně medaile. Ze šestého místa po krátkém programu útočila na medaili, a i přes výborné 3. místo po volné jízdě to byla nakonec v celkovém hodnocení medaile "bramborová". 

 

 

Z dalších juniorek, které se účastnily domácích soutěží a vybojovaly si účast na mistrovství republiky, lze jmenovat Kláru Hradilovou a Karolínu Musilovou. Na republikovém mistrovství v Plzni obsadila Hradilová 17. místo, Musilová 23. místo.

 

Úspěšnost zaznamenali rovněž naši závodníci v žákovských kategoriích. Mezi žačkami byly nejúspěšnější Kateřina Nentvichová (např. 2. místo na Velké ceně Brna) a Nicole Kubišová (např. 2. místo na závodě v Orlové), které obě skončily v "top desítce" žebříčku Českého poháru. Nentvichová se v únoru zúčastnila Her VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016 v Ústeckém kraji a úspěšně reprezentovala Jihomoravský kraj, pro který v hodnocení krajů získala díky celkovému 5. místu deset bodů. Po krátkém programu figurovala dokonce na 3. místě, což dávalo naději na zisk medaile, ale nakonec se závodnice volnou jízdou posunula na celkové páté místo. Na republikovém šampionátu byla mezi žačkami nejúspěšnější Kateřina Nentvichová, která skončila pátá. Druhé závodnici Nicole Kubišové se nevydařil krátký program a umístění už bohužel nedohnala ani poměrně dobře zvládnutou volnou jízdou. Skončila devatenáctá. Natálie Zbožínková obsadila 23. místo. Mezinárodního závodu Hellmut Seibt Memorial ve Vídni se zúčastnila v kategorii Advanced novice Kateřina Nentvichová a obsadila 27. místo. 

 

Jediný náš žák Martin Bohuš se zúčastnil v průběhu sezony Velké ceny Brna a obsadil 3. místo. Bohuš se rovněž nominoval za Jihomoravský kraj na Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016. V soutěži obsadil 6. místo a pro kraj získal 9 bodů do celkového hodnocení. Na MČR v Uherském Brodě obsadil v celkovém hodnocení 4. místo, přičemž volnou jízdu měl hodnocenu jako třetí nejlepší. 

Žebříčku mladších žaček vévodila v sezóně 2015/2016 Ivana Kratochvílová, která se pyšnila třemi celkovými vítězstvími na závodech ze seriálu Českého poháru (Ostrava, Pardubice a Příbram). Kratochvílová se rovněž nominovala na Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016 a v kategorii mladšího žactva jednoznačně zvítězila a pro JMK získala 20 bodů v souboji krajů. Vedla již po krátkém programu a první volnou jízdou své vítězství potvrdila. Ze zdravotních důvodů se bohužel nezúčastnila mistrovství republiky ve své kategorii. Na základě výsledků z celé sezóny mezi mladšími žačkami by byla adeptkou na medailové umístění. Pro brněnské barvy nakonec nejlepšího umístění v mladších žačkách dosáhla Vanesa Masárová, která obsadila 8. příčku. Další závodnice Miluše Jelínková skončila na 21. místě, Melanie Zbožínková na 30. místě. Dvě závodnice se zúčastnily také mezinárodního závodu Hellmut Seibt Memorial ve Vídni. V kategorii Basic novice obsadila Vanesa Masárová 8. místo a Miluše Jelínková 15. místo. 

 

 

Mezi chlapci startoval na MČR v kategorii mladších žáků Andreas Straub, který obsadil celkově 10. místo. Nominoval se rovněž za Jihomoravský kraj ve své věkové kategorii na Hry VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016, avšak ze zdravotních důvodů se nemohl zúčastnit. 

 

Z nejmladších žaček byla nejúspěšnější na začátku sezony Barbora Vránková, která však v polovině sezony přestoupila a stala se členkou jiného klubu. Nejlepší brněnskou závodnící se tak v průběhu sezony stala Adéla Neveselá, která v žebříčku ČP skončila devátá. Na březnovém MČR v Uherském Brodě byla nejúspěšnější nejml. žačkou desátá Alžběta Ottová, která zajela velice slušnou volnou jízdu. Dále skončila patnáctá Viktorie Valovičová, dvacátá pak Adéla Neveselá, které se volná jízda nevydařila, tak jako na jiných soutěžích v sezóně. 

 

 

 

 

 

 

 

V párových disciplínách reprezentovali náš oddíl tanečníci Renáta Sukupová a František Nentvich v kategorii mladšího žactva. Na Velké ceně Brna obsadili 2. místo. Pár se zúčastnil také mezinárodního závodu Memoriál Pavla Romana v Olomouci a v kategorii Basic Novice obsadil celkové čtvrté místo. Na mistrovství České republiky obsadili Sukupová s Nentvichem ve své kategorii druhé místo ve všech částech soutěže a celkově to znamenalo zisk stříbrné medaile. 

 

 

 

 

 

 

 

Výsledkové úspěchy zaznamenaly také naše nejmladší závodnice, a to i na mezinárodních soutěžích. Na Velké ceně Bratislavy nás reprezentovaly čtyři závodnice (Markéta Sukupová, Anita Straub, Adéla Procházková a Luisa Krakau), přičemž v kategorii Pre-juvenile (8 let) se nejlépe závod vydařil Markétě Sukupové, která získala stříbrnou medaili. Sukupová byla úspěšná rovněž na mezinárodním závodě ve slovinském Celje, kde ve své kategorii obsadila třetí místo, či na mezinárodním závodě v Trnavě, kde získala opět bronz. Největšího úspěchu v podobě zisku zlaté medaile dosáhla Sukupová v kategorii Chicks na mezinárodním závodě Hellmut Seibt Memorial ve Vídni. I další tři závodnice této věkové kategorie, Karolína Prušková, Adéla Procházková a Anita Straub, se umístily v top desítce. V rámci žebříčku ČKS byla mezi nováčky nejúpěšnější Markéta Sukupová (1. místo) a Anita Straub (2. místo). 

 

 

 

Opomenout nelze ani úspěchy závodníků na soutěžích v rámci Poháru ČKS A a Poháru ČKS B. V konečném žebříčku Poháru ČKS A obsadila v sezoně 2015/2016 v kategorii mladších žaček 3. místo Žaneta Prušková a stejně tak 3. místo mezi mladšími žáky Andreas Straub

 

Také v kategorii Adult má oddíl své zástupce. K nejúspěšnějším patřila Soňa Kontárová, která absolvovala v sezoně pět závodů a v žebříčku Poháru ČKS C obsadila celkové 6. místo. 

 

(gh)