Zhodnocení úspěšnosti sportovců TJ Stadion Brno v závodní sezóně 2014/2015

18.04.2015 15:40

Oddíl TJ Stadion Brno registroval v závodní sezóně 2014/2015 celkem 96 závodníků rozdělených do devíti různých věkových kategorií, různých krasobruslařských disciplín a výkonnostních úrovní. Mezi krasobruslařskou špičku našeho oddílu patřili bezesporu seniorští repezentanti Michal Březina, bronzový medailista z ME 2013, a jeho sestra Eliška Březinová. Z juniorských závodníků byl do českého reprezentačního týmu sezóny 2014/2015 zařazen Petr Kotlařík.

Michal Březina se stal seniorským mistrem republiky pro rok 2015 a nominoval se na evropský i světový šampionát. Na lednovém ME ve Stockholmu se stal Březina pátým nejlepším Evropanem, přičemž po krátkém programu měl soutěž výborně „rozjetou“ a byl očekáván útok na nejcennější medaile. Přesto znamenalo 5. místo na evropském šampionátu velmi dobrý výsledek. Bohužel březnové MS v čínské Šanghaji nedopadlo pro Březinu dle představ a v konečném hodnocení obsadil 15. místo. Závodním úspěchem v průběhu sezóny bylo pro Březinu kromě jiných například 3. místo na prestižní soutěži Rostelecom Cup 2014 v rámci soutěží Grand Prix.

 

Rovněž mezi ženami získala na MČR pro rok 2015 seniorský titul závodnice TJ Eliška Březinová. Březinová se tak již potřetí stala mistryní ČR mezi seniorkami. Stejně jako její bratr Michal se nominovala na ME i MS. Na evropském šampionátu obhájila loňské 15. místo, přičemž zejména ve volné jízdě předvedla velmi dobrý výkon. Bohužel na MS se Březinová po krátkém programu nedostala do finálových volných jízd a skončila na 27. místě. K významnějším úspěchům na mezinárodních soutěžích patří účast na dvou závodech GP či vítězství na závodě Dragon Trophy v Ljubljani.

 

Mezi juniory náš oddíl úspěšně reprezentoval Petr Kotlařík, který na juniorském MČR vybojoval stříbrnou medaili a nominoval se na juniorský světový šampionát do estonského Tallinu, kde obsadil v „nabité“ konkurenci 28. místo. Kotlařík se zúčastnil rovněž dvou závodů ze série juniorských GP a Zimního evropského olympijského festivalu mládeže, na němž obsadil 6. místo. Mezi juniorkami byla nejúspěšnější závodnice Natálie Kratěnová, která na MČR obsadila celkově 7. příčku. Po krátkém programu figurovala dokonce na třetím místě a byla mezi českou juniorskou špičkou. Výborný výsledek zaznamenala Kratěnová také v rámci závodu Českého poháru na Velké ceně Brna 2014, kde skončila druhá, či na mezinárodní soutěži v rakouském Grazu (10. ze 45 závodnic). Vzhledem ke zdravotním potížím, které Kratěnovou na začátku sezóny provázely, se dokázala závodnice v průběhu sezóny vrátit zpět ke své sportovní výkonnosti a pracovat na jejím dalším rozvoji.


V žákovských kategoriích si v průběhu sezóny vybojovalo nominaci na MČR žactva 15 závodníků. Bronzovou medaili získal v kategorii mladšího žactva taneční pár Renáta Sukupová – František Nentvich. Ostatní závodníci o medaile usilovali, avšak celorepubliková konkurence byla velmi silná. Nejlepší umístění získala v kategorii žactva mezi dívkami Nicol Kubišová, mezi chlapci Martin Bohuš. V mladších žačkách se závod nejlépe vydařil Veronice Lackové a v kategorii nejmladších žaček Melanii Zbožínkové. V rámci celkového žebříčku Českého poháru pro sezónu 2014/2015 patřili k nejúspěšnějším Kateřina Prokešová (žačky), Martin Bohuš (žáci), Kateřina Nentvichová (ml. žačky), Miluše Jelínková (nejml. žačky) a taneční pár Anna Jelínková – Miroslav Jucha (ml. žactvo).

 

Příslibem do budoucnosti pro oddíl TJ Stadion Brno mohou být úspěchy zástupkyň nejmladších krasobruslařských kategorií. V kategorii nováčků vybojovala v rámci celkového žebříčku Poháru ČKS A nejlepší umístění devítiletá Barbora Vránková, která získala rovněž cenné medaile na třech mezinárodních soutěžích. Velmi úspěšná byla také osmiletá Markéta Sukupová, která v celkovém žebříčku Poháru ČKS A v kategorii mladších nováčků obsadila 1. místo, přičemž zvítězila na všech pěti národních soutěžích, kterých se zúčastnila, rovněž na mezinárodních závodech získala dvě zlaté a tři bronzové medaile z celkových pěti účastí.

 

V uplynulé sezóně se v našem oddíle rozšířila také závodní základna v kategorii Adult. V TJ bylo zaregistrováno v sezóně 2014/2015 celkem 8 závodnic, které se účastnily vybraných závodů. Rovněž v podzimních i jarních kurzech bruslení se nám dařilo stabilně udržovat počty zájemců o výuku bruslení, a to jak dětí, tak dospělých. Z kurzů pro děti byly pečlivě vybírány děti, které mají pohybové dispozice a rovněž zájem nadále pokračovat ve výuce základů bruslení a následně krasobruslení.