NEJLEPŠÍ KRASOBRUSLAŘI V ČR JSOU Z TJ STADION BRNO Zhodnocení úspěšnosti sportovců TJ Stadion Brno v první polovině závodní sezony 2015/2016

10.01.2016 20:40

Oddíl TJ Stadion Brno registroval na začátku závodní sezony 2015/2016 téměř 100 závodníků rozdělených do různých věkových kategorií, různých krasobruslařských disciplín a výkonnostních úrovní. V rámci bilancování první poloviny závodní sezóny 2015/2016 můžeme vyzdvihnout, že závodníci TJ Stadion Brno vybojovali na soutěžích Českého poháru, seniorského mistrovství ČR a prestižních mezinárodních soutěžích celkem 25 medailí. Z tohoto počtu bylo 10 medailí zlatých, 9 stříbrných a 6 bronzových.

 

Mezi krasobruslařskou špičku našeho oddílu patřili v první polovině sezony seniorští reprezentanti Michal Březina a jeho sestra Eliška Březinová. Postarali se o sbírku zlatých medailí na mezinárodním MČR pro rok 2016, které se konalo na konci roku 2015 v Třinci v rámci společného česko-slovensko-polsko-maďarského mistrovství. Michal Březina obhájil domácí titul a šampionát vyhrál s výrazným bodovým náskokem před ostatními závodníky soutěžního pole. Eliška Březinová vybojovala mezi ženami již svůj čtvrtý domácí titul. Mistrovství se zúčastnili rovněž naši další reprezentanti, věkem ještě junioři, Petr Kotlařík, který vybojoval v silné konkurenci bronz a Natálie Kratěnová, která obsadila při své seniorské premiéře 6. místo. Březinovi se díky domácím titulům pro rok 2016 nominovali na evropský šampionát, který se uskuteční na konci ledna v Bratislavě.

 

Michal Březina v úvodu sezony absolvoval několik mezinárodních závodů, aby prověřil svou sportovní připravenost. Na mezinárodním závodě Lombardia Trophy v Miláně obsadil 2. místo, na závodě Nebelhorn Trophy 2015 v německém Oberstdorfu 6. místo. Zúčastnil se také tradičního závodu Cup of Nice, kde skončil čtvrtý, a dalšího závodu ze seriálu Challenge Series ISU Finlandia Trophy v Espoo, na němž obsadil 5. místo. Při svém prvním startu v seriálu Grand Prix na Kanadské brusli obsadil celkové osmé místo a získal hodnocení 218,58 bodu. Bohužel se mu nepodařilo udržet páté místo z krátkého programu, či ještě dosáhnout zlepšení v umístění, ale naopak si o tři příčky pohoršil. Na další soutěži ze seriálu Grand Prix 2015 NHK Trophy v japonském Naganu byl po krátkém programu pátý, ale bohužel po volné jízdě klesl na celkové sedmé místo.

 

Eliška Březinová se stejně jako její bratr zúčastnila svého prvního závodu v sezoně v Miláně. Na mezinárodním závodě Lombardia Trophy obsadila 11. místo. Na dalším závodě Ondrej Nepela Trophy 2015 v Bratislavě skončila celkově dvanáctá, na soutěži ze seriálu Challenge Series ISU Finlandia Trophy v Espoo obsadila 14. místo. Úspěch zaznamenala Březinová na mezinárodním závodě Santa Claus Cup 2015 v Budapešti. Prvenství ji patřilo po krátkém programu i po volné jízdě a její výkon byl víceméně bezchybný. V celkovém hodnocení získala 145,47 bodu, což je její osobní rekord. Zúčastnila se rovněž domácích závodů v rámci Českého poháru. Na Velké ceně Brna i Velké ceně Ostravy zvítězila. Mezi seniorkami máme v oddíle novou závodnici, a to Briannu Brazee, která na domácích soutěžích v Ostravě a v Orlové obsadila vždy druhé místo.

 

Juniorský závodník Petr Kotlařík zahájil svou sezónu na prestižním krasobruslařském závodě ze série juniorské Grand Prix, který se konal v Bratislavě. V konečném výsledku se dostal na desátou příčku a do tzv. "top desítky", což je bezesporu úspěchem. Poté absolvoval několik mezinárodních závodů, přičemž zvítězit se mu podařilo na juniorském závodě Lombardia Trophy v Miláně. Své síly zde poměřilo třináct závodníků a právě Kotlařík vyšel z těchto bojů nejúspěšněji. Již po krátkém programu mu patřilo 2. místo, ale po úspěšně odjeté volné jízdě to znamenalo posun na nejvyšší medailový stupínek. Také na mezinárodní soutěži ve francouzském středomořském letovisku Nice (Internation Cup of Nice 2015) v soutěži juniorů získal Kotlařík cennou bronzovou medaili. Na svém druhém závodě ze série JGP, který se konal v Záhřebu, obsadil velmi dobré 9. místo.

 

Juniorská závodnice Natálie Kratěnová se zúčastnila mezinárodního závodu Leo Scheu Memorial 2015 v Grazu, na kterém obsadila ve velmi početném startovním poli v celkovém hodnocení 18. místo. Po krátkém programu byla osmnáctá, volnou jízdu měla hodnocenu jako patnáctou nejlepší. Zúčastnila se také mezinárodní soutěže NRW Trophy v německém Dortmundu, kde obsadila 14. místo. Krátký program se Kratěnové zcela nevydařil a do volných jízd tak nastupovala z 21. místa. Ve volné jízdě však "zabojovala" a rozhodčí její program ohodnotili jako dvanáctý nejlepší a pro Kratěnovou to znamenal v celkovém hodnocení posun na 14. místo. V rámci domácích závodů vybojovala na Velké ceně Brna stříbro, v Ostravě na Velké ceně obsadila 4. příčku. Z dalších juniorek, které se účastní domácích soutěží a bojují o účast na mistrovství republiky, lze jmenovat Kláru Hradilovou a Karolínu Musilovou.

 

Úspěšnost zaznamenali rovněž naši závodníci v žákovských kategoriích. Mezi žačkami jsou zatím nejúspěšnější Kateřina Nentvichová (např. 2. místo na Velké ceně Brna) a Nicole Kubišová (např. 2. místo, Orlová), které obě prozatím figurují v "top desítce" žebříčku Českého poháru. Žebříčku mladších žaček vévodí za první polovinu sezóny Ivana Kratochvílová, která se pyšní třemi vítězstvími na závodech Českého poháru, konkrétně v Ostravě, Pardubicích a Příbrami. Z nejmladších žaček byla nejúspěšnější na začátku sezony Barbora Vránková, která však přestoupila a stala se členkou jiného klubu. Její post přebírá v současnosti Adéla Neveselá, která je v tuto chvíli v žebříčku Českého poháru šestá. Jediný náš žák Martin Bohuš se zúčastnil Velké ceny Brna a obsadil 3. místo.

 

V párových disciplínách reprezentovali náš oddíl tanečníci Renáta Sukupová a František Nentvich v kategorii mladšího žactva. Na Velké ceně Brna obsadili 2. místo. Pár se zúčastnil také mezinárodního závodu Memoriál Pavla Romana v Olomouci a v kategorii Basic Novice obsadil celkové čtvrté místo. Úspěchy zaznamenaly také naše nejmladší závodnice, a to na mezinárodních soutěžích. Na Velké ceně Bratislavy nás reprezentovaly čtyři závodnice (Markéta Sukupová, Anita Straub, Adéla Procházková a Luisa Krakau), přičemž v kategorii Pre-juvenile 8 se nejlépe závod vydařil Markétě Sukupové, která získala stříbrnou medaili. Sukupová byla úspěšná rovněž na mezinárodním závodě ve slovinském Celje, kde ve své kategorii obsadila třetí místo, či na mezinárodním závodě v Trnavě, kde získala opět bronz.

 

Opomenout nelze ani úspěchy závodníků na soutěžích v rámci Poháru ČKS A a Poháru ČKS B, na nichž získali celkem 43 medailí (16 zlatých, 13 stříbrných, 14 bronzových). Mnozí z nich jsou úspěšní také v rámci žebříčků a patří jim v tuto chvíli i přední příčky. V kategorii Adult patří k nejúspěšnějším Soňa Kontárová.

 

Za zmínku stojí rozhodně i fakt, že za Jihomoravský kraj jsou v nominaci pro krasobruslení na Hrách VII. zimní olympiády dětí a mládeže 2016, které se uskuteční v lednu v Ústeckém kraji, všichni závodníci z TJ Stadion Brno. Nominaci vybojovali v kategorii žactva Kateřina Nentvichová a Martin Bohuš, v kategorii mladšího žactva Ivana Kratochvílová a Andreas Straub.

 

(gh)