Společenská rubrika: Významné životní jubileum slaví docentka Věra Spurná

25.08.2015 21:07

Ve středu 26. srpna 2015 slaví významné životní jubileum doc. PhMr. RNDr. Věra Spurná, DrSc., dlouholetá členka TJ Stadion Brno, krasobruslařská rozhodčí s kvalifikací vrchní rozhodčí ISU, někdejší členka předsednictva Československého krasobruslařského svazu a Českého krasobruslařského svazu, nositelka čestného uznání od Mezinárodní bruslařské unie a držitelka ceny Fair play udělené Českým olympijským výborem.

 

 

Dovolujeme si paní docentce, legendě brněnského, československého, později českého, ale rovněž světového krasobruslení, popřát k jejím narozeninám především pevné zdraví, mnoho osobní pohody, energie a životního optimismu.

 

Medailonek Věry Spurné

Věra Spurná, roz. Košová, se narodila v Olomouci a mezi nekonečné stopy bruslí ji přivedl tatínek Inocenc Koš, který se stal zpočátku jejím trenérem. Pan Koš se zasadil rovněž o otevření olomouckého zimního stadionu v roce 1948.

K největším krasobruslařským úspěchům Věry Košové patřilo získání titulu juniorské mistryně Čech v Pardubicích roku 1946. Později vystupovala úspěšně v pražských revuích.

Po ukončení sportovní kariéry začala působit v Brně a intenzivně se věnovat činnosti v oblasti trenérsko-metodické a především rozhodcovské. Stala se uznávanou mezinárodní rozhodčí a jako jediná v naší zemi obdržela od Mezinárodní bruslařské unie prestižní ocenění "Honorary ISU Referee". Rovněž v rámci národního krasobruslařského svazu byla po dlouhá léta velmi aktivní činovnicí. Zastávala například post předsedkyně trenérsko-metodického úseku předsednictva svazu.

Nesmazatelně se však docentka Věra Spurná zapsala do historie brněnského krasobruslení, pro které vykonala mnoho obětavé práce a stala se jeho " duší". Pro oddíl TJ Stadion Brno, jehož je dlouholetou členkou, pracovala s elánem ji vlastním v oblasti trenérsko-metodické a organizační. Působila jako předsedkyně trenérské rady TJ, zasloužila se o uspořádání mnoha soutěží, a to jak na národní, tak i mezinárodní úrovni, rovněž se angažovala při náborech dětí a celkově se starala o "dobré jméno" krasobruslařského oddílu TJ Stadion Brno.

Kromě světa krasobruslení se docentka Spurná celoživotně vzdělávala na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity (1948 - titul PhMr., 1950 - RNDr., 1963 - doc., 1982 - DrSc.) a věnovala se své profesi na pozici vědecké pracovnice oddělení cytogenetiky na Biofyzikálním ústavu ČSAV Brno. V roce 2007 vydala v nakladatelství Fotep jako spoluautorka knihu Sbohem, staré řeky, ve které přibližuje způsob fotografické tvorby svého manžela Miloše Spurného (*1922 - +1979), botanika a krajinného ekologa.

 

Foto: archív TJ, archív Věry Spurné, https://www.mekstisnov.cz/galerie/akce/mizejici-krajina-1