Ivan Rezek

01.02.2017 11:33

Zasáhla nás velmi smutná zpráva o úmrtí  Ivana Rezka, který byl celý život spjatý s krasobruslením a TJ STADION BRNO. Pan Ivan Rezek nám bude chybět. Tímto vyjadřujeme upřímnou soustrast celé jeho rodině a blízkým. Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích a přejeme hodně sil k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit.

 

Ivan Rezek, 8. 6. 1943 - 31. 1. 2017

 

Krasobruslařský život Ivana Rezka je po celou dobu spjatý s TJ STADION BRNO (před rokem 1966 pod jinými názvy).

  • Ivan Rezek - krasobruslař

Jako závodník působil v sólových kategoriích, později závodil i v tanečních párech.

Nejvýznamnější je však jeho role trenéra.

Sportovní škola mládeže v Brně, rok 1952. Ivan Rezek ve spodní řadě druhý zprava

  • Ivan Rezek - trenér tanečních párů

Pod jeho vedením sbíraly mistrovské republikové tituly nebo kvalitní umístění na mezinárodních závodech taneční páry, např. Anna Pisánská - Jiří Musil, Eva Štolfová - Jan Barták nebo Jana Kašpárková - Pavel Laurenčík. Posledním tanečním párem, který v TJ STADION BRNO vedl společně s Gabrielou Hrázskou, byla Kamila Hájková - David Vincour, kteří se v letech 2006 - 2010 pravidelně umísťovali na 1. místě v ČR a účastnili se vrcholných světových akcí, vč. ZOH.

Obr. 1 Anna Pisanská - Jiří Musil                         Obr. 2 Kamila Hájková - David Vincour

  • Ivan Rezek - trenér sportovních dvojic

Od sedmdesátých let 20. století zaznamenávaly sportovní dvojice TJ STADION BRNO významné výsledky. Pod vedením Ivana Rezka vyrostli sourozenci Spiegelovi, sportovní dvojice Bláhová – Feňo, Knappová – Novotný, Kovaříková – Novotný i Beránková – Dlabola.

Nejúspěšnější sportovní dvojicí v československé i české historii byli Radka Kovaříková - René Novotný. V roce 1995 získali v anglickém Birminghamu titul mistrů světa. Jsou rovněž dvojnásobní mistři světa ve sportovních dvojicích mezi profesionály v letech 1995 a 1997. Úspěšné byly i jejich společné starty na předcházejících ME, MS i ZOH v letech 1990 až 1995 (např. 2. místo na MS 1992 v Oaklandu, 2. místo na ME 1995 v Dortmundu). Na ZOH v Albertville roku 1992 obsadila dvojice 4. místo, o dva roky později na ZOH v Lillehammeru 6. místo. Dvojice trénovala dlouhá léta pod vedením Ivana Rezka, později spolupracovala s ruskou trenérkou Irinou Rodninovou. Kovaříková byla pro Novotného čtvrtou partnerkou, předtím tvořil sportovní dvojici postupně s Ingrid Ženatou, Janou Havlovou a Lenkou Knapovou.

 

Obr. 1 Kateřina Beránková - Otto Dlabola                            Obr. 2 Radka Kovaříková - René Novotný

 

 

V posledních letech se Ivan Rezek podílel na tréninkovém procesu české reprezentantky Elišky Březinové.

 

  • Ivan Rezek - osobnost

Jako významná brněnská osobnost v oblasti sportu byl dlouholetým členem komise, která rozhodovala o ocenění nejlepších brněnských sportovců. Ve své kariéře také např. vedl Sportovní centrum mládeže při TJ STADION BRNO, působil jako trenér v zahraničí (Itálie, Rakousko).

Vystudovanému oboru (letecké inženýrství) se sice nevěnoval, ale s čísly uměl zacházet velmi bravurně. Nový systém hodnocení v krasobruslení mu proto "sednul" a dokázal na něj při přípravě svých svěřenců velmi dobře reagovat a využívat jej.

Krasobruslení však nebyla jediná náplň jeho života. Závodně hrál tenis a přátelé také vzpomínají, že dobře hrál na klavír.

Jeho životní partnerky pochází také z krasobruslařské rodiny. Se svoji první ženou krasobruslařskou trenérkou Alenou Knothovou (roz. Matysovou) mají syna Michala. Druhou ženou mu byla krasobruslařská rozhodčí i trenérka Pavla Rezková (+ 2014), spolu mají syna Martina a společně vychovávali syna od Pavly Jana.

Ivan Rezek a předsedkyně TJ STADION BRNO Kateřina Beránková (březen 2016)

 

 

Média napsala:

Deník.cz

Česká televize