Dva žákovské taneční páry se zúčastnily tréninkového soustředění v Oberstdorfu !!!

21.05.2014 18:19

Dva taneční páry z TJ Stadion Brno, Anna Jelinková s Miroslavem Juchou a Renáta Sukupová s Františkem Nentvichem, se zúčastnily tréninkového soustředění pro žákovské kategorie tanečních párů, které proběhlo ve dnech od 7. do 18. května 2014 v německém Oberstdorfu. Organizátorem již šestého ročníku oberstdorfského soustředění byla Mezinárodní bruslařská asociace (ISU). Jednotlivé tréninkové jednotky vedli zkušení mezinárodní trenéři, např. Carol Lane, Maurizio Margaglio, Rostislav Sinitsyn, Oliver Schoenfelder a další. Soustředění se zúčastnilo třicet sportovců z deseti zemí (Bělorusko, Česká republika, Dánsko, Finsko, Kanada, Maďarsko, Německo, Polsko, Ukrajina, Velká Británie).

 

Sportovci byli rozděleni po šesti tanečních párech do pěti tréninkových skupin a absolvovali různě zaměřené tréninkové jednotky. Brněnské taneční páry byly zařazeny do tréninkové skupiny společně s tanečníky z Polska. Tréninky na ledě byly specializovány na základní bruslařskou techniku, zejména na cvičení síly odrazu, správného postavení těla při bruslení, cvičení správného tanečního držení, dále na správné provedení bruslařských obratů a kroků, různých tanečních elementů (piruety, zvedané figury atd.). Kromě přípravy na ledě absolvovali sportovci pod vedením odborníků rozmanitou suchou přípravu, konkrétně společenský tanec, balet, moderní tanec či hodiny herectví.

 

Sportovci měli během soustředění i různé aktivity podporující jejich vlastní kreativitu. V rámci své tréninkové skupiny si měli sportovci připravit tzv. situační hru na téma související s vyjádřením aktivit během jejich soutěžního dne. Bylo požadováno, aby veškerá herecká vyjádření byla ztvárněna prostřednictvím neverbálních výrazových prostředků. Připravenou situační hru předvedli na závěr sportovci ze všech skupin. Kromě této aktivity si měly taneční páry také samostatně připravit i vlastní exhibiční vystoupení na ledě na zadaný taneční rytmus. Pro skupinu, do které byly zařazeny brněnské taneční páry, byl vylosován taneční rytmus Vídeňského valčíku. Do exhibičního vystoupení musely páry zařadit zadané bruslařské prvky včetně nově naučených bruslařských dovedností. Svá vystoupení předvedli všichni sportovci na závěr soustředění v exhibičním pásmu. Součástí exhibice bylo i taneční vystoupení všech sportovců, které se konalo na oberstdorfském hlavním náměstí, a sportovci předvedli exhibiční čísla nastudovaná v rámci hodin společenského tance a moderního tance.

 

Podle slov jejich trenérky Gabriely Žilkové Hrázské, která se společně s páry zúčastnila soustředění, mělo tréninkové soustředění především motivační význam. Sportovci měli možnost se seznámit s tím, jak vypadá sportovní příprava tanečních párů, co vše od sportovců vyžaduje a na co se zaměřuje.

 

(gh)